Jaki PIT przy umowie o pracę?

Rozliczenia podatkowe przyprawiają wiele osób o zawroty głowy. Trzeba mieć na uwadze, że odpowiednie rozliczenie z fiskusem daje szansę nie tylko na uniknięcie problemów, ale również na możliwość uzyskania pokaźnego zwrotu podatkowego. Dlatego w każdej sytuacji, gdy dana osoba nie zna się na podatkach, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jakim jest doradca podatkowy. Jest to fachowiec, który posiada ogromną wiedzę z zakresu prawa podatkowego, dzięki czemu będzie w stanie wskazać najlepsze ulgi i zwolnienia, z jakich można skorzystać w danej sytuacji.

Dla skutków prawnopodatkowych niezbędna jest ocena, jaką deklarację rozliczeniową należy wypełnić. Nie ma co do zasady tego problemu przy umowach o charakterze cywilnoprawnym. Co do zasady są one objęte jednym formularzem, który można wypełnić w sposób intuicyjny. Nie ma też większego znaczenia stawka, jaka została wpisana w przeznaczonej do tego kolumnie. W większości wypadków jest to ryczałt, który jest sprawdzany przez urzędnika kontroli skarbowej, do którego trafi deklaracja.

Problematyczna wydaje się być jednak kwestia jaki PIT umowa o prace. Co do zasady kontrakt tego rodzaju rodzi obowiązki podatkowe zarówno po stronie płatnika, jak i pracodawcy, który go zatrudnia. Warto wskazać, że ten drugi zobligowany jest do comiesięcznego składania deklaracji na temat wysokości odprowadzanych składek na zaliczki podatkowe oraz ubezpieczenia społeczne. Wszelkie dodatkowe kwestie, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy składki na Fundusz Pracy, przekazuje się jedynie ogólnikowo.

Pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, musi się do zasady rozliczać tylko jeden raz w roku – do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym. Prawidłową deklaracją, którą należy w takiej sytuacji wypełnić, jest PIT 37. Nie ma większego problemu z określeniem takich kwestii jak zakład pracy oraz wskazanie okresów zatrudnienia. Takie dane nanoszone są przez działy kadrowe, które na bieżąco wysyłają deklaracje do organów administracji publicznej. Jedyną problematyczną kwestią może okazać się wskazanie numeru NIP pracodawcy. Informację taką można uzyskać w administracji danej placówki lub na stronie podmiotowej, która jest prowadzona przez każdy zakład pracy podlegający obowiązkowemu opodatkowaniu.

Po pomyślnym wypełnieniu pól z kwotami należności, należy zastanowić się nad wszelkimi podstawami do ulg lub zwolnień z tytułu rozliczeń. W pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić, czy w danym roku podatkowym oddawaliśmy krew. Jeżeli tak, to każdą donację można z powodzeniem odpisać z należnego podatku. Ponadto brane są pod uwagę takie przesłanki jak dobrowolne wpłaty na związki wyznaniowe, poczynione roboty budowlane oraz kwestia wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Ta ostatnia opcja jest dogodna w sytuacjach, gdy jeden z nich zarabia znacznie więcej niż drugi. Wspólne rozliczenie pozwala na zmniejszenie kwoty, która zostanie następnie odprowadzona tytułem ewentualnej niedopłaty od zaliczki na podatek dochodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here