Rezygnacja z pracy

Podejmujemy pracę przede wszystkim dla celów zarobkowych. Chcemy by ktoś docenił nasze starania, umiejętności i zaangażowanie. Najchętniej gdyby zatrudnienie było związane z naszymi zainteresowani. Podczas przeglądania ofert od pracodawców szukamy takiego, który naszym zdaniem będzie najlepszy. Od zarobków, przez atmosferę do godzin pracy. Wszystko to bierzemy pod uwagę. Jeśli firma wydaje się w porządku podpisujemy umowę. I zaczynamy pracę. Dobrze gdy nam się podoba, możemy się w niej rozwijać. Bywa jednak i tak, że zatrudniliśmy się w danym przedsiębiorstwie bo nie było lepszej oferty w danym czasie, potrzebowaliśmy płynności finansowej. Wtedy pomimo umowy szukamy ciągle czegoś innego, mając nadzieję, że w końcu coś znajdziemy. Są także sytuacje gdy praca okazuje się denerwująca, atmosfera napięta a my czujemy zawód. Albo po latach pracy mamy dość i chcemy zatrudnić się w innym miejscu, zostawić dotychczasową pracę. Wtedy wiele osób zadaje sobie pytanie: jak rzucić pracę?
Wszystko zależy od naszej umowy oraz czasu jaki przepracowaliśmy w danym przedsiębiorstwie. Jeśli była to umowa zlecenia to praktycznie możemy zrezygnować od razu. Oczywiście jeśli w umowie nie został zawarty okres wypowiedzenia. Wtedy musimy je wręczyć pracodawcy i odczekać wskazany czas by przestała nas wiązać umowa. W przypadku umowy o pracę zwykle musimy dłużej poczekać. Zatrudnienie poniżej dwóch tygodni to trzy dni wypowiedzenia, zaś powyżej to już dwa tygodnie. W przypadku więcej niż pół roku jest to już miesiąc, a trzech lat to aż trzy miesiące. Oczywiście można w porozumieniu z naszym pracodawcą skrócić ten okres ale nie musi się on na to zgodzić. Jest także możliwość wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym w takim przypadku, gdy nasza pensja nie zostaje wypłacana, nie otrzymujemy wypłaty pomimo iż termin przelewu wynagrodzenia upłynął dawno. Poza tym wyjątkiem pozostaje nam czekanie na zakończenie okresu wypowiedzenia.
Wiele osób zastanawia się jak rzucić pracę szybko. Jeśli nie mamy umowy o pracę jest to łatwiejsze. W innym przypadku niestety nie zawsze pracodawca może pójść na ugodę i pozwolić odejść szybciej z firmy niż to przewidziane w ustawie. Pocieszający może być fakt dla osób, które nie wykorzystały urlopu wypoczynkowego. Mają okazję to zrobić a tym samym mniej dni przychodzić do pracy. Oczywiście po uzgodnieniu z pracodawcą. Za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony ekwiwalent pieniężny.
Nie ważne z jakich powodów odchodzimy z pracy. Może to być nowa, atrakcyjniejsza oferta, znudzenie dotychczasowym miejscem zatrudnienia, napięta atmosfera i wiele innych. Pamiętajmy o tym by odejść nie paląc za sobą mostów. Nawet jeśli mamy złe wspomnienia, nie lubiliśmy tego co robiliśmy nie warto na sam koniec popadać w konflikty. Pozostawmy po sobie dobre wrażenie. Po zakończeniu pracy w danym przedsiębiorstwie śmiało możemy iść do kolejnego i cieszyć się ze zmiany. Może także się tak zdarzyć, że dopiero będziemy szukać zatrudnienia lub podejmiemy naukę. Wykażmy się cierpliwością i znajdźmy dla siebie najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here