Każda osoba, która ma problem ze znalezieniem pracy, powinna jak najszybciej zarejestrować się jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Tylko wtedy będzie mogła liczyć na pomoc ze strony państwa polskiego. Duże znaczenie ma fakt, że obecnie istnieje wiele programów aktywizacji bezrobotnych, dzięki którym można w bardzo łatwy sposób znaleźć pracę. Co ważne, są one skierowane do osób w każdym wieku. Dzięki temu każdy może uzyskać środki finansowe potrzebne mu do zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych.
Warto zastanowić się nad tym, ile czasu na zarejestrowanie w Urzędzie Pracy. Co do zasady nie istnieją żadne terminy ustawowe, które należy zachować, aby cieszyć się z pomocy otrzymanej ze strony organów administracji samorządowej. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek w właściwym miejscowo urzędzie. Należy go określić ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ kwestia ta jest jednoznacznie rozstrzygnięta w kodeksie cywilnym. W myśl tej ustawy miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta ześrodkowała swoją aktywność życiową i ma zamiar tam stale przebywać.
W trakcie procedury rejestracji jako osoba bezrobotna należy przedstawić szereg dokumentów. Przede wszystkim należy okazać wszelkie kserokopie świadectw pracy oraz umowy o charakterze cywilnoprawnym. Są one podstawą do obliczenia wysokości przysługującego zasiłku dla osób bezrobotnych. Co do zasady sumuje się wszystkie umowy, które obowiązywały w ciągu ostatnich trzech lat. Aby zasiłek został przyznany, niezbędne jest posiadanie co najmniej rocznego stażu pracy w wskazanym wyżej okresie.
Duże znaczenie mają także wszelkie wydruki z ewidencji odnoszących się do osób prowadzących we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność działalność gospodarczą. W pewnych sytuacjach pracownicy urzędów sprawdzają te dane z urzędu. Na ogół jednak niezbędne jest przedstawienie wierzytelnych odpisów. W przypadku, gdy pełna dokumentacja zostanie przedstawiona, Urząd Pracy ma obowiązek w ciągu tygodnia wydać decyzję o wpisaniu danej osoby na listę bezrobotnych.
Status bezrobotnego daje wiele korzyści i przywilejów. Przede wszystkim możliwe jest uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwala ono na swobodne korzystanie z świadczeń opieki zdrowotnej, które finansowane są ze środków publicznych. Ponadto wiele osób może korzystać z zasiłków oraz innych ulg pomocowych, które umożliwiają zyskanie dodatkowych środków na życie.
Kolejną kwestią jest możliwość korzystania z drugiego profilu pomocy. W jego ramach możliwe jest odbycie stażu, za który można uzyskać godziwe wynagrodzenie oraz szansę na zatrudnienie w zakładzie, w którym staż był odbywany. W ostatnich latach zwiększa się również liczba skierowań na roboty interwencyjne. Są one z reguły znacznie lepiej płatne niż staże. Warto również wspomnieć o możliwościach, jakie dają dodatkowe kursy i szkolenia. Wszystkie te zalety sprawiają, że zdecydowanie opłaca się jak najszybciej zarejestrować w najbliższym Urzędzie Pracy.