Dla niektórych praca w szkole to spełnienie marzeń. Bywają osoby z tak wysoko rozwiniętymi umiejętnościami pedagogicznymi, że bardzo chciałyby sprawdzić się w roli nauczyciela. Wiadomo, że to praca nie dla każdego, niektórzy uważają, że trzeba mieć do niej powołanie.
Coś w tym jest, w przeciwnym wypadku, kiedy nauczycielem zostaje osoba z przypadku, a zawód nauczyciel jest po prostu wypełnionym planem awaryjnym, wypalenie zawodowe jest bardzo prawdopodobne. Zresztą, tak jest chyba w każdym zawodzie. Jeśli nie znajdujemy w sobie chęci do działania oraz nie widzimy rezultatów swojej pracy, ciężko jest zachować właściwe nastawienie.
W szkole jest wiele stanowisk, na które można aplikować.
Aby zostać nauczycielem, konieczne jest zdobycie wykształcenia kierunkowego. Na przykład w przypadku nauczyciela języka polskiego powinna być to filologia polska. Niezależnie od tego, czy student chce uczyć w szkole podstawowej czy średniej musi mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.
Niestety dzisiejsze zarobki nauczycieli skutecznie zniechęcają do podjęcia tego niełatwego pełnego wyzwań zawodu.
Konfrontacja z uczniem nie jest łatwa, gdyż młodzi ludzie pochodzą z przeróżnym domów i zdyscyplinowanie dwudziestu różnych charakterów i temperamentów to wielkie wyzwanie. Każdy nauczyciel w pewien sposób odpowiada za to, czego uczy i jak uczy. Na egzaminach możemy później sobaczyć efekt jego pracy z uczniami.
Nauczyciel to ważna osoba w życiu młodego człowieka. Bywa, że podejście nauczyciela i jego sposób pracy z uczniami silnie odbija się na emocjach i psychice młodego człowieka. Może to być wpływ negatywny jak i pozytywny.
Osoba wykładająca dany przedmiot i generująca u ucznia sporo stresu to kiepski reprezentant tego zawodu. Szkolne korytarze są pełne poddenerwowanych uczniów i nauczycieli.
Zachodzi pytanie: Jak szukać pracy w szkole? Czy przydatne są znajomości? To, że kogoś znamy w danej placówce oświatowej nie oznacza, ze utrzymamy tam pracę. Szkoła to miejsce dość restrykcyjne i trzeba budzić powszechne zaufanie, aby być dopuszczonym do nauczania danego przedmiotu.
Praca w szkole nie jest łatwa, ponieważ rodzi konieczność współpracowania z rodzicami dzieci, a ci również oczekują wiele od nauczycieli.
Zdarza się, że ktoś chce pracować w szkole, w dziale administracji na przykład jako sekretarz, sekretarka. W każdej szkole istnieje też stanowisko księgowego, księgowej. Niektórzy chwalą też sobie zawód konserwatora w szkole, popularnie nazywanego woźnym. Taka praca daje wiele wyzwań i radości.
W każdej szkole dobrze zorganizowana grupa ludzi sprzyja kształtowaniu w młodych ludziach prawidłowych postaw społecznych. Dobrze by było, gdyby była godziwie wynagradzana.
Choć etat nauczyciela to jakieś dwadzieścia godzin tygodniowo, konieczność sprawdzania sprawdzianów i przygotowywanie się do lekcji, powoduje, że nauczyciel poświęca na wykonywanie swojego zawodu znacznie więcej czasu i energii niż się nam wydaje. Zachęcamy do doceniania jego pracy i darzenia jej uznaniem.