Dofinansowanie z urzędu pracy

Bardzo wiele osób zastanawia się, jakby to było, gdyby prowadziły własną działalność gospodarczą. Niektórzy zupełnie nie widzą siebie w takim przedsięwzięciu, dlatego nie rezygnują z pracy na etacie. Inni chętnie by zaryzykowali, gdyby mieli pewność, że utrzymają się chociaż przez rok.
Dość przytłaczająca jest też perspektywa wypełniania stosów papierów i załatwiania spraw w urzędach. Na początku trzeba dużo dowiedzieć się o systemie podatkowym i ubezpieczeniowym. Wszystko to może skutecznie zniechęcać do rozpoczęcia przygody z prowadzeniem własnej firmy. Nawet jeśli mamy świetny pomysł na biznes, napotykamy mnóstwo przeszkód. Dlatego naprzeciw tym obawom i potrzebom wychodzi projekt, który z powodzeniem od lat realizują powiatowe Urzędy Pracy.
Projekt ten oferuje bezzwrotną dotację w wysokości około 20 tysięcy złotych na potrzeby i wydatki związane z prowadzeniem własnej firmy. Zachodzi pytanie: Jak dostać dofinansowanie z Urzędu Pracy? Sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Najpierw należy udać się do lokalnego pośredniaka, tam zostaniemy zaklasyfikowani do odpowiedniego profilu, następnie dostaniemy dość obszerny wniosek do wypełnienia. Zawiera on biznesplan, który musimy stworzyć oraz miejsce na szczegółowy plan naszych działań. Jeśli mamy w głowie poukładane, jak chcemy działać, wypełnienie wniosku nie będzie zbyt skomplikowane.
Należy przemyśleć kwestię zabezpieczenia owych dwudziestu tysięcy, o które się ubiegamy. Najczęściej urzędy preferują zabezpieczenie w formie dwóch żyrantów. Potrzebna więc będzie Ci odwaga i przyjaciele, którzy mają do Ciebie zaufanie. Nie każdy ma ochotę poręczyć taką kwotę.
Gdy Twój wniosek będzie kompletny, możesz go składać. Za kilka dni zostaniesz zaproszony na rozmowę, podczas której dyrektor Urzędu ze swoimi pracownikami ustalą, czy jesteś wystarczająco zmobilizowany na podjęcie wyzwania, jakim jest własna firma. Mogą też zadać Ci kłopotliwe pytania, żeby sprawdzić, jak argumentujesz swoje stanowisko. Wasza rozmowa będzie punktowana, dodatkowe punkty zgarniesz za wykształcenie, które koreluje z rodzajem działalności, jaką chcesz prowadzić.
Dla nad wyraz ostrożnych dobrym pomysłem jest wcześniej odłożyć sobie kwotę, którą co miesiąc trzeba wpłacać na konto ZUS, wtedy w razie niepowodzenia, nie będziemy stresować siebie i naszych żyrantów.
Jeśli pracownicy Urzędu uznają, że jesteśmy przygotowani, przyznają dofinansowanie, które będziemy mogli wydać, zgodnie z tym, co przedstawialiśmy w dokumentacji wniosku. Konieczne jest gromadzenie wszystkich faktur, które po jakichś dwóch miesiącach przedstawiamy w Urzędzie, celem rozliczenia się z dofinansowania.
Każdy, kto przeszedł przez tę procedurę, twierdzi, że nie jest to niemożliwe do zrealizowania. Samo zarejestrowanie firmy w systemie informatycznym jest banalnie proste. Ważnym warunkiem przyznania dofinansowania jest ciągłość w prowadzeniu firmy przez 12 miesięcy. Przez cały pierwszy rok prowadzenia działalności możemy spodziewać się kontroli pracowników PUP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here