Jak napisać pracę licencjacką aby nie było plagiatu?

Każdy słuchacz uczelni wyższej, który zdecydował się na studia dwustopniowe, zobowiązany jest do obrony pracy licencjackiej. Jest to bardzo ważny dokument, który poświadcza, że uczeń jest w stanie prawidłowo wykonywać obowiązki zawodowe objęte programem studiów. Niestety, pisanie pracy licencjackiej jest procesem żmudnym, który wymaga od studenta okazania niebywałego zaangażowania. Szczególnie osoby związane z naukami ścisłymi mają duże problemy, aby podołać temu wyzwaniu.

Każdy student doskonale wie jak pisać pracę licencjacką żeby nie było plagiatu. Jest to kwestia kluczowa, ponieważ w przypadku stwierdzenia, że przyszły absolwent uczelni wyższej zbyt mocno inspirował się pracą innego autora, musi on liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Najbardziej dotkliwe w skutkach jest wydalenie z uczelni wyższej – chwilę przed tym, jak miał opuścić jej mury z dyplomem. Ponadto dochodzą do tego konsekwencje natury karnej – plagiatowanie prawnie chronionych utworów niematerialnych jest w myśl prawa autorskiego przestępstwem.

Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne sposoby pisania pracy, które niwelują możliwość wystąpienia plagiatu. Przede wszystkim ważny jest dobór optymalnej literatury. Zaleca się korzystanie z książek, które nie są starsze niż 10 lat. Pogląd ten wynika z faktu, że przestarzałe wiadomości mogą być bardzo mylące. Dlatego warto udać się do biblioteki i wybrać pozycje nowe, które dokładnie omawiają dane zagadnienie. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie obszernej i bardzo poczytnej pracy, której obronienie będzie już tylko formalnością.

Przy pisaniu pracy należy wystrzegać się dokładnego cytowania. Warto w każdym zdaniu używać synonimów, ponieważ program sprawdzający pracę pod kątem jej oryginalności może tego nie wychwycić. Każdy powinien jednak pamiętać, że posłużenie się czyjąś myślą lub cytatem wymaga zastosowania odpowiedniego przypisu. W przypadku, gdy wskazywany jest autor oraz jego dzieło, należy cały cytat umieścić w cudzysłowie. Sprawi to, że zastosowanie prawa cytatu będzie w pełni dopuszczalne.

Bardzo ważne jest, aby korzystać z wielu źródeł naukowych. Bezmyślne przepisywanie jednej książki może skończyć się tragicznie. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby korzystać z co najmniej dwudziestu różnych pozycji naukowych. Warto przy tym pamiętać o zasadniczej sprawie – weryfikacji spornych poglądów. Sam autor pracy powinien opowiedzieć się za celowością danego zagadnienia. Ma to duże znaczenie, ponieważ recenzenci oraz promotor bardzo pozytywnie odnoszą się do osób, które mają własne zdanie i potrafią je właściwie uargumentować.

Doniosłe znaczenie ma również kwestia badań. Jak powszechnie wiadomo, wszelkie analizy można łatwo spisać z roczników statystycznych. Zdecydowanie jednak odradza się stosowanie takich zabiegów. Są to źródła ogólnodostępne, do których każdy ma wgląd, dlatego zweryfikowanie autentyczności i oryginalności badań potrwa zaledwie chwilę. Odradza się również arbitralne szafowanie wynikami danych analiz, ponieważ łatwo zauważyć, czy dane są wiarygodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here