Aby ukończyć naukę na uczelni wyższej, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim konieczne jest zdanie wszystkich egzaminów z przedmiotów kursowych, które są określone w programie studiów. Ponadto wiele uczelni wyższych decyduje się na wprowadzenie do programów przedmiotów dodatkowych, takich jak konwersatoria i wykłady monograficzne. W dużej mierze są to zajęcia o charakterze fakultatywnym, a student ma możliwość wyboru materii, która budzi w nim największe zainteresowanie.
Kolejnym, niezwykle ważnym warunkiem, jest złożenie pracy dyplomowej. W przypadku studiów licencjackich mowa tu o pracy licencjackiej, natomiast magisterium kończy się pracą magisterską. Są to obszerne monografie, które wskazują, że student posiada odpowiednią wiedzę do tego, aby uzyskać pożądany tytuł zawodowy. Na ogół prace są wykonywane pod czujnym okiem promotora, czyli pracownika naukowego, który jest niejako opiekunem danego studenta. Ponadto każda monografia oceniana jest przez recenzenta.
Przy wyborze tematu pracy magisterskiej bądź licencjackiej należy wybrać temat, który budzi nasze zainteresowania. Nie bez znaczenia pozostaje katedra, w ramach której odbywane było seminarium. Dlatego niezbędne jest podjęcie tej ważnej decyzji odpowiednio wcześniej. W innym przypadku konieczne będzie przeniesienie między katedrami, które skutkuje licznymi formalnościami oraz jest niezwykle uciążliwe dla władz uczelni wyższej. Dlatego zdecydowanie lepiej jest podjęcie słusznego wyboru, którego będziemy się konsekwentnie trzymać.
Na pytanie praca dyplomowa ile stron powinna mieć nie jest możliwe udzielenie powszechnie akceptowanej odpowiedzi. Wszystko zależy od wymogów, jakie ma w tym zakresie konkretna uczelnia. W niektórych sytuacjach zupełnie wystarczające jest, aby student przedstawił pracę obszerną na około kilkadziesiąt stron. Ważne jest jednak, aby przy takiej długości opracowania zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły. Mniej treści reflektuje prowadzących do tego, aby wszystkie możliwe detale bardzo skrupulatnie sprawdzić.
Na wielu uczelniach wyższych wymagany statutem pułap, od którego praca magisterska jest zaliczana, to sto stron. Warto mieć na uwadze, że jest to objętość optymalna dla stworzenia długiego wstępu i zakończenia, a także dokładnego opracowania wyników badań. W dużej mierze możliwe jest posługiwanie się tabelami i wykresami. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość wykorzystania rycin oraz innego rodzaju ilustracji. Zdecydowanie zaleca się korzystanie z takich możliwości, ponieważ można w łatwy sposób przyciągnąć uwagę osób, które mają za zadanie pracę ocenić.
Każdy student powinien zwracać szczególną uwagę na inne kwestie formalne. Duży rygoryzm panuje w zakresie przypisów do pracy magisterskiej. Należy trzymać się systemu, który jest praktykowany na danej uczelni wyższej bądź akademii. W innym wypadku konieczne będzie wprowadzanie licznych poprawek, które nigdy nie są przyjemne. Ponadto w sytuacji, gdy plik z pracą będzie źle sformatowany, może okazać się, że niektóre dane staną się nie do odzyskania.