Co powoduje przekrwienie oczu i jak je leczyć?

0
692

Odczuwacz pieczenie i suchość oczu? Twoje spojówki są czerwone oraz przekrwione i masz wrażenie uczucia piasku pod powiekami? Prawdopodobnie to zapalenie spojówek – dosyć częste schorzenie, z którym miał kontakt niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu. Chociaż nie jest to poważna dolegliwość, potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Oczy to bardzo cenny narząd wzroku, o który należy szczególnie dbać. Nie powinno się więc lekceważyć zapalenia spojówek, ale poznać przyczynę dolegliwości i starać się jej zaradzić.

Podrażnienie spojówek – skąd się bierze?

Żyjemy w świecie, w którym rządzi technologia – ekrany telewizorów, tablety, smartfony są obecne w każdym momencie naszego życia.  Z pewnością nie wpływa to dobrze na nasze oczy – jednak urządzenia elektroniczne to tylko jeden z elementów, który może doprowadzić do podrażnienia spojówek.

Na kondycje naszych oczu ma wpływ wiele czynników – między innymi powietrze, którym się otaczamy. Spojówki są wrażliwe na wszelkiego rodzaju środki czystości, które używamy do sprzątania domu. Podczas korzystania z nich bardzo często używamy gumowych rękawic, aby chronić skórę, ale zapominamy o równie delikatnych oczach. Również środki do pielęgnacji ciała mogą powodować przekrwione oczy – kropla szamponu, która dostaje się do spojówki potrafi uprzykrzyć życie na kilka godzin. Należy też przyjrzeć się jakości powietrza w otoczeniu – gdy jest duszne i zadymione może powodować przykre dolegliwości. Intensywne, sztuczne oświetlenie nierzadko generuje białe światło męczące wzrok. Negatywne działanie ma też kurz zalegający na półkach w domu, chlorowana woda w basenie czy też sierść domowego pupila. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach latem oraz w ogrzewanych zimą, powoduje przesuszanie powietrza, co przyczynia się do podrażnień oczu.

Podrażnienia spojówek – ja przynieść sobie ulgę?

Jak zapobiegać podrażnieniom spojówek? Warto regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy oraz dbać o odpowiednią wilgotność powietrza – można w tym celu zainwestować w specjale nawilżacze powietrza lub po prostu postawić pojemnik z wodą czy też mokry ręcznik. Podczas pracy przy komputerze, niezbędne jest robienie regularnych przerw – co 15 minut warto chociaż na chwilę oderwać wzrok od monitora oraz popatrzeć w dal. Co 2-3 godziny poleca się zrobić dłuższą przerwę, wyjść na świeże powietrze lub otworzyć okno. Ulgę w przypadku podrażnionych oczu mogą przynieść krople nawilżające dostępne w aptece lub położenie na oczy chłodnego kompresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here