pracujące mamy

Każda matka wie, jak wiele czasu i poświęcenia wymaga wychowywanie dzieci. Bardzo często mówi się o tym, że wiele kobiet nie wraca do pracy po upływie urlopu macierzyńskiego, gdyż trudno im pogodzić obowiązki domowe z pracą zawodową. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo trudne, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna chorować i wymaga opieki, a jednocześnie nie może przebywać w żłóbku lub przedszkolu, aby nie zarazić innych dzieci. Prawo pracy w Polsce w pewnym stopniu stara się wychodzić naprzeciw potrzebom matek, dając im pewne przywileje.

Gdzie szukać informacji o przywilejach pracujących matek?

Znajomość przysługujących nam praw to podstawa. Co jakiś czas pojawiają się nowe regulacje związane z prawem pracy, warto zatem aktualizować swoją wiedzę, dlatego też pracujące mamy powinny czytać mamawpracy.pl, a także inne blogi i serwisy poświęcone tej tematyce. W przypadku dużych zmian, informacje na ich temat pojawiają się także w popularnych portalach internetowych, serwisach informacyjnych oraz gazetach, dzięki czemu docierają one do większości zainteresowanych osób. Mając jednak jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, na jakich warunkach można korzystać z pewnych udogodnień, takich jak np. przerwa na karmienie dziecka, informacji powinien udzielić pracodawca lub inna osoba w firmie zajmująca się tego typu sprawami.

Ile dni wolnych przysługuje matce pracującej?

Każdy pracownik, nie tylko pracujące matki, ma prawo do dni wolnych, które można wykorzystać w celu opieki nad chorym członkiem najbliższej rodziny (małżonkiem, rodzicem lub dzieckiem). W przypadku dzieci po 14 roku życia i innych dorosłych członków rodziny, ilość dni wolnych wynosi 14, natomiast w przypadku dzieci do 14 roku życia można wykorzystać nawet 60 dni tzw. opieki w ciągu roku. Co ważne, korzystając z tej możliwości, nie traci się środków do życia, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek opiekuńczy, który wynosi 80% podstawy jego wymiaru.

Należy przy tym pamiętać, że nie ma możliwości sumowania zwolnień na opiekę nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny. Niezależnie od sytuacji, łączny okres pobierania zasiłku z ZUS-u wynosi 60 dni w ciągu roku.

Dodatkowo osoba pracująca (zarówno kobieta, jak i mężczyzna) posiadająca dziecko, ma prawo do wykorzystania dwóch dni wolnych w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. Dni te są przyznawane niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu. Rodzice dziecka mogą podzielić się tymi dniami i wybrać po jednym z nich, jednak nie mogą zrobić tego w tym samym terminie.

Dni wolne a zamknięcie żłobka

Ostatnie lata pokazały nam, że zamknięcie placówek opiekuńczo-wychowawczych, takich jak żłobki jest całkiem prawdopodobne. Co w takiej sytuacji mają zrobić rodzice małych dzieci, którzy nie mogą liczyć np. na pomoc dziadków swoich dzieci? W takim wypadku również można skorzystać z zasiłku opiekuńczego z ZUS-u i zwolnienia z pracy przez okres do 60 dni, jeśli dziecko jest w wieku poniżej 8 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here