Praca niestety większości osób kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, przymusowym, miejscem, do którego musimy chodzić, aby zarobić na swoje utrzymanie. Taka jest dorosłość. Marzymy o niej od dzieciństwa, a później, kiedy zderzamy się z twardą rzeczywistością nie jeden z chęcią wróciłby na utrzymanie rodziców. W sumie to właśnie dosyć często się dzieje. Już nie dziwi nas to, że mieszkamy z rodzicami do 30 roku życia, gdzie kiedyś w tym wieku nie było to do pomyślenia dla większości społeczeństwa. Zastanawiałem się ostatnio, dlaczego w takim razie, tak się dzieje. Myślę, że po części niestety jest winien system, który uniemożliwia pełne usamodzielnienie się młodych ludzi. Kogo teraz stać na mieszkanie za gotówkę? No chyba, że masz zaradnych rodziców, którzy mieli z czego odłożyć na twoje pierwsze mieszkanie. W rzeczywistości większa część ludzi musi wziąć kredyt hipoteczny, którego raty często przewyższają pensje. Młody człowiek, który na starcie swojego życia ma się zadłużyć, po prostu rezygnuje, wraca do rodziców, a co za tym idzie również często rezygnuje z mało opłacalnej pracy. Faktem jest to, że rzeczywiście nie jest łatwo znaleźć pracę, która mogłaby spełniać nasze oczekiwania, głównie finansowe. Wydaje mi się, że panuje trend w niektórych grupach społecznych, że za najniższą krajową nie opłaca się wstawać 5 dni w tygodniu o godzinie 6 nad ranem. Ciekawe jest to zjawisko i poniekąd rozumiem takich ludzi. Tylko z drugiej strony musimy pamiętać, że nic za darmo w dzisiejszych czasach nie ma i czasem dobra taka praca, jak żadna.
Aspekt finansowy to zapewne główny powód, dla którego pracujemy. Jak już wyżej zostało napisane jest wiele firm na rynku, które rzeczywiście na początku kariery nowego pracownika, mogą mu zaoferować dosyć niskie stawki. Myślę, że w takim razie pracodawcy powinni pomyśleć, jak motywować pracowników do pracy. Finanse są na pewno największą motywacją, jednakże jest również kilka innych rzeczy, które mogą motywować.
1. Dobra atmosfera – niewątpliwie jest to coś, dzięki czemu pracownik może z chęcią przychodzić do pracy. Poza tym najlepiej pracuje się w miłej atmosferze, w środowisku ludzi, wśród których czujemy się bezpiecznie. Warto budować od podstaw w firmie zasady, opierające się na wzajemnym szacunku, poszanowaniu, gdzie „liczą” się ze słowem każdego pracownika. Jeśli sam szef oraz kierownicy będą tego przestrzegać, pracownicy sami zadbają o dobrą atmosferę, a wyniki firmy na pewno na tym zyskają.
2. Organizowanie imprez integracyjnych, dodatkowe nagrody za wyniki, karnety na siłownie, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne etc. Jest to bardzo dobry system motywowania pracowników do samego zachęcenia, by się zatrudnili w danej firmie, ale i także do zatrzymania pracowników. Często pensja nie pozwala pracownikowi na dodatkowe wyjście np. do kina, czy na prywatną wizytę u specjalisty, dlatego te nagrody mogą pełnić rolę motywacji finansowej, która może być najskuteczniejsza według wielu.
3.Dodatkowe szkolenia, kursy, które pomogą pracownikom się rozwijać.
Jak widać, pracodawca ma wiele narzędzi, by zmotywować swoich podwładnych. Warto w firmie dbać o taką dodatkową motywację, która niewątpliwie pomoże zbudować wysoką pozycję firmy.