Umowa o pracę

Szukając nowej pracy zwracamy uwagę na to, jakie warunki oferuje pracodawca.
Jaki rodzaj umowy nam oferują, jaki będzie nasz czas pracy oraz to jakie zarobki oferuje pracodawca.
W związku z dużym bezrobociem w Polsce, pracodawcy starają się dawać oferty o nieco niższych warunkach niż te których oczekujemy.
Warto więc zwrócić uwagę na przepisy prawne, które nam jako pracownikom przysługują.
Warto zorientować się wcześniej, ile umów o pracę na czas określony może nam zafundować pracodawca, a kiedy musi przyjąć nas na umowę o pracę na czas nieokreślony, czyli tak zwaną umowę o pracę stałą.
Wielu pracodawców korzysta z usług biur pośrednictwa pracy i tutaj zaczynają się kłopoty, gdyż pracownicy przerzucani są z jednej agencji do drugiej, by uniknąć przyjęcia pracownika na stałe.
Wiadomą sprawą jest, że nikt od razu nie przyjmie niesprawdzonego pracownika. Tak więc pierwsza z umów jest umową na okres próbny i trwa ona do 3 miesięcy. Po takiej umowie pracodawca decyduje, czy podejmie dłuższą współpracę z pracownikiem i odwrotnie, pracownik kontra pracodawca.
Po takim okresie zazwyczaj już wiemy na czym polega praca, czy nam odpowiada.
I tutaj kolejna umowa jest umową na czas określony, przeważnie jest to czas nawet do 5 lat, jednak zaskoczony która firma decyduje się na tak długi okres.
W końcu przychodzi czas na ostatnią umowę na czas określony, zazwyczaj do 2 lat.
Pamiętajcie, by między umowami była ciągłość, nie może być ani jednego dnia przerwy, inaczej zaczynamy od początku.
I po tym czasie pracodawca zmuszony jest dać nam umowę o pracę na czas nieokreślony czyli etat na stałe lub też po prostu może zrezygnować ze współpracy z nami, oczywiście na określonych prawem warunkach.
Zazwyczaj jednak pracodawcy, którzy faktycznie potrzebują stałych, rzetelnych pracowników skracają czas umów do minimum. Zdarza się nawet, że nie musimy przejść etapu tych trzech umów.
Wystarczy, że pokażemy pracodawcy na samym początku, że jesteśmy godni zaufania i robimy co tylko możemy, by pracodawca był z nas zadowolony. I mamy pracę gwarantowaną.
Wracając jednak do umów na czas określony, wydawanych przez agencję pracy. Nie dajmy się oszukiwać w ten sposób.
Po okresie próbnym, żądajmy od pracodawcy zmiany umowy na taką przez firmę, a nie agencję pracy tymczasowej.
Jak sama nazwa mówi, jest to agencja pracy tymczasowej, a pracodawcy zaczęli wykorzystywać to do całkiem innych celów.
Pamiętajcie umowa o pracę na czas nieokreślony, tak zwana stałą pracą jest w tych czasach bardzo ważnym elementem naszego życia.
Tylko z taką umową możemy udać się do banku, by wziąć kredyt hipoteczny. Także dla kobiet w ciąży jest bardzo istotną rzeczą, by miały umowę o pracę. Wtedy mogą liczyć na stałe ubezpieczenie, zasiłek chorobowy, macierzyński i rodzicielski, a także w późniejszym czasie urlop wychowawczy. W innych przypadkach umowa obowiązuje tylko do jej zakończenia, lub rozwiązania ciąży
Warto zaczerpnąć też wiedzy w kodeksie pracy, w danym zakładzie. Przy podpisywaniu umowy powinniśmy się z nim zapoznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here