Praca jest to wartość, dzięki której możemy zaspokoić nasze potrzeby przede wszystkim finansowe, ale również może być celem samym w sobie, czyli dawać nam możliwość rozwoju, samorealizacji. Zanim jednak możemy poszczycić się jakimś stanowiskiem pracy, musimy je dostać, czyli czeka nas przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa o pracę zazwyczaj nie należy do prostych. Jest dla nas stresującym spotkaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam bardzo na zdobyciu danego stanowiska. Warto się przygotować, wiedzieć, co mówić na rozmowie o prace, a czego nie.
Oto kilka ważnych wskazówek i zasad, które powinniśmy poznać, zanim udamy się na rozmowę kwalifikacyjny:
– ubiór – nie jest najważniejszy, jednakże schludny wygląd może być tym czymś, co wyróżnia z tłumu. Poza tym istotne jest pierwsze wrażenie, bo nie bez przyczyny mówi się, że jak cię widzą, tak cię piszą.
– zachować pełen profesjonalizm – nie spóźniamy się na spotkania rekrutacyjne, pamiętajmy o wyłączeniu swojego telefonu komórkowego (niedopuszczalne jest, aby w czasie rozmowy rozdzwonił nam się nasz telefon, a co gorsze, jeśli odbieramy go i prowadzimy rozmowę). Nie przedstawiajmy siebie już na początku jako niezorganizowanych, nieodpowiedzialnych ludzi. Oczywiście, że są to cechy, które niewątpliwie posiada rzesza ludzi, jednakże warto próbować nad nimi zapanować, by w rozmowie kwalifikacyjnej wypaść, jak najlepiej.
– nie mówimy źle o poprzedniej firmie, pracodawcy – myślę, że to jest oczywiste. Taka postawa budzi na pewno w rekruterach dystans, gdyż mówienie źle o poprzednim stanowisku, stawia nas w złym świetle. Poza tym w prawie każdej pracy pojawiają się jakieś tarcia, problemy na linii pracownik – pracodawca, nie przedstawiajmy siebie w takim razie, jako osoby zaborczej. Żaden pracodawca nie będzie chciał zatrudnić pracownika, który potencjalnie może rokować na osobę roszczeniową, kłótliwą.
– nie dajmy po sobie poznać, że chcemy dostać pracę, nieważne jaką – nie oszukujmy się, że często, kiedy szukamy pracy, zależy nam, by szybko ją znaleźć, często chodzi nam tylko o aspekt finansowy. Jednakże nie powinniśmy dawać tego po sobie poznać na rozmowie. Warto przed spotkaniem poczytać, zasięgnąć informacji na temat firmy, do której złożyliśmy cv, tak by podczas rozmowy dać do zrozumienia, że zależy nam na danym stanowisku, że mamy głębszą motywację, niż tylko finanse.
– pamiętamy, żeby w swoim cv pisać tylko prawdziwe, rzetelne informacje – choć czasem mamy ochotę, by trochę podkoloryzować swój życiorys. Pamiętajmy, że kłamstwo ma krótkie nogi i rekruter łatwo może sprawdzić, czy np. rzeczywiście mówimy płynnie po niemiecku.
– warto skorzystać z okazji, kiedy dają nam możliwość zadania własnych pytań. Jednakże nie pytajmy o zarobki, na to będzie czas przy innych etapach rekrutacji. Warto zapytać o coś, co dotyczy firmy, czyli nie zapominamy o wcześniejszym przygotowaniu się.
Rozmowa o pracę niewątpliwie nie należy do łatwych, jest bardzo stresująca. Pomimo tego warto zapanować nad emocjami, spróbować się wyciszyć. Może w tym pomóc właśnie dobre przygotowanie do takiego spotkania.