Praca w Polsce

Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo jest dość mocno roszczeniowe. Młodym ludziom od początku zaszczepia się, że są wiele warci, że mogą domagać się wszystkiego, na co mają ochotę i muszą walczyć o siebie. Jeśli wszystko to wtłacza się młodzieży z rozsądkiem, a przy okazji uczy ich tego, że nie tylko oni mają prawo być traktowani z szacunkiem, ale należy się to każdemu człowiekowi bez względu na status, ma to sens.

Gorzej, kiedy młody, bez doświadczenia człowiek, z niewielkimi lub zerowymi umiejętnościami zawodowymi wchodzi na rynek pracy, domagając się uprzywilejowanego traktowania. Aby osiągnąć sukces, młody chłopak lub dziewczyna, muszą zdawać sobie sprawę ze znaczenia w życiu pokory. Wiele nieprzygotowanych do wykonywania jakiegokolwiek zawodu, zastanawia się dlaczego w Polsce nie ma pracy.
Skończyły się już czasy, kiedy bezrobocie w Polsce wynosiło 15 do 20% i było rzeczywistym problemem ekonomicznym. Obecnie bezrobocie w Polsce oscyluje w granicach 4-6% i z ekonomicznego punktu widzenia takie bezrobocie jest korzystne. Dobrze wpływa na motywację ludzi do pracy, ale nie budzi paraliżującego lęku przed utratą obecnego stanowiska.

Niezaprzeczalnym i bezdyskusyjnym faktem jest, że zarobki w naszym kraju są dość niskie w stosunku do wydatków, jakie mają rodziny. W Polsce jest praca, ale zarobki są nieproporcjonalne do trudu, jaki wykonuje pracownik. Wiele małych firm, które ledwo wiążą koniec z końcem, może zaoferować swoim pracownikiem jedynie płacę minimalną, która wynosi obecnie jakieś 1500 zł. Przykładowo mąż i żona zarabiający razem 3000 zł, nie mają zbyt łatwo. Wysokie koszty utrzymania mieszkania, coraz wyższe ceny w sklepach, sprawiają, że takie małżeństwo nie może pozwolić sobie na wakacje raz w roku. Generuje to stres, niepokój i obawy o przyszłość. W takich warunkach ciężko podjąć decyzje o potomstwie. Jednak może być to mobilizacją do poszukiwań lepiej płatnej pracy, wzięcia udziału w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje zawodowe lub nauki języka obcego.

Mało kto przechodzi przez proces rekrutacji gładko jak po maśle. Zwykle jest to droga przez przeszkody. Warto jednak być optymistą i wiedzieć, że napotykane problemy kształtują nasz charakter i w perspektywie czasu może się okazać, że sposób poradzenia sobie z nimi czyni nas wartościowymi, zaradnymi ludźmi.

Są też opinie radykalne. Niektórzy uważają, że jeśli ktoś nie ma pracy, albo nie może jej zbyt długo utrzymać jest leniem. Warto powstrzymać się z wydawaniem takich osądów, gdyż możemy skrzywdzić kogoś, kto po prostu szuka swojego miejsca na ziemi i chce być przy tym szczęśliwy. O ile nie żyje na koszt innych powinniśmy tolerować, wspierać i akceptować każdą jednostkę, która się od nas różni, ponieważ od każdego człowieka można się czegoś nauczyć, jeśli tylko ma się odpowiednie podejście i otwarty umysł.

Są osoby, które nie są efektywne w pracy fizycznej, ale nie mają wykształcenia czy zdolności do pracy umysłowej, jednak i one przy odpowiednim nastawieniu i odnalezieniu motywacji mogą sobie poradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here