Podkładka pod laptopa – jak wybrać?

0
2573

Niektóre notebooki bardzo szybko się nagrzewają, co nie tylko utrudnia ich trzymanie na kolanach, ale także może zaburzać pracę urządzenia. Masz ten problem? Doskonałym rozwiązaniem jest specjalna podstawka pod laptopa, która zapewnia chłodzenie. Dowiedz się, jak działa taka podkładka, czy rzeczywiście warto ją kupić i jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.Jak działa podstawka pod laptopa?Popularne podkładki chłodzące wystarczy podłączyć do urządzenia za pośrednictwem kabelka USB. Większość modeli posiada włącznik, który uruchamia chłodzenie. Wystarczy włączyć podkładkę, a kręcące się wentylatory dostarczą powietrze i ochłodzą obudowę Twojego laptopa. Dobrej jakości podstawki są w stanie obniżyć temperaturę procesora i karty graficznej (czyli kluczowych podzespołów) nawet o 10 stopni C.

Dlaczego warto kupić podkładkę chłodzącą?

O podkładce chłodzącej warto pomyśleć, gdy przez wiele godzin korzystamy z  wydajnego laptopa gamingowego lub biznesowego. Długotrwała rozrywka z grami online lub praca z zaawansowanym oprogramowaniem (np. graficznym) obciąża podzespoły i powoduje ich nagrzanie. Podkładka pod laptopa jest wtedy idealnym rozwiązaniem, aby uniknąć przegrzania sprzętu (w skrajnych przypadkach obciążony notebook może tracić płynność pracy lub nawet sam się wyłączać). Warto jedynie pamiętać, że podkładki zostały zaprojektowane z myślą o sprzęcie posiadającym otwór wentylacyjny na spodzie obudowy.

Jak wybrać podkładkę pod laptopa?

Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór podstawek chłodzących. Jak wybrać idealne rozwiązanie dla siebie? Do biura dobrze sprawdzi się podkładka stacjonarna, którą można ułożyć na biurku. Dostępne są także modele mobilne, które można przenosić w różne miejsca i korzystać z laptopa np. na kanapie. Rodzaj powinniśmy oczywiście dopasować do własnych potrzeb i stylu korzystania z notebooka.Warto wiedzieć, że podkładka pod laptopa może być bardziej lub mniej wydajna. Jest to uzależnione od ilości i prędkości działania zamontowanych w niej wentylatorów. Jeden większy wentylator (np. o średnicy 200 mm) będzie generował mniej hałasu niż kilka mniejszych, które kręcą się z większą szybkością. W niektórych podkładkach zamontowany jest specjalny kontroler obrotów, który dopasowuje pracę wentylatorów do aktualnych potrzeb związanych z chłodzeniem.

Tańsze podstawki najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Droższe modele wykonane są z aluminium (lub innych metali). Podkładki metalowe są trwalsze, dlatego lepiej sprawdzą się przy bardziej intensywnym użytkowaniu. Rozmiar podkładki należy dopasować do wielkości laptopa (najlepiej, gdy będzie ona odrobinę większa od obudowy notebooka). Praktycznym dodatkiem są gumowe nóżki, które zapobiegają przesuwaniu się urządzenia po blacie biurka. Możliwość regulacji wysokości doskonale sprawdzi się dla osób ceniących sobie komfort pracy – w ten sposób można łatwo regulować położenie urządzenia. Podczas doboru podkładki pod laptopa warto zwrócić uwagę również na jej design. Dostępne modele różnią się kształtami, konstrukcją i kolorami. Podstawki mogą mieć np. kształt płyty czy stolika idealnego do pracy z komputerem na kolanach. Najnowsze podkładki posiadają porty USB 3.0 oraz stację dokującą dla twardego dysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here