Jaki jest rynek pracy w Krakowie

W największych polskich miastach systematycznie spada bezrobocie. Także w Krakowie znalezienie pracy jest więc o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Warto zatem przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie otwiera przed nami stolica Małopolski. Kto może poszukiwać tu zatrudnienia i które firmy wydają się być szczególnie interesujące z punktu widzenia potencjalnych pracowników?

Jest dobrze, będzie… inaczej?

Z danych publikowanych przez krakowski PUP wynika, że znalezienie pracy w Krakowie nie jest trudne. Nie oznacza to jednak, że każda osoba poszukująca zatrudnienia może liczyć na takie, które będzie odpowiadać w pełni jej potrzebom. Co więcej, choć prognozy nadal są optymistyczne, coraz więcej mówi się o pewnych zmianach związanych z zatrudnieniem.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że coraz głośniej mówi się o spowolnieniu gospodarczym. Nic nie wskazuje na to, aby groził nam kryzys, prawdą jest jednak to, że szczyt koniunktury pozostawiliśmy za sobą. PKB w naszym kraju nadal ma rosnąć, tempo zmian nie będzie już jednak aż tak spektakularne. Można się o tym przekonać już teraz, krakowski PUP notuje bowiem osłabienie dynamiki wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Rynek sprawia wrażenie nasyconego. Osoby, które znalazły pracę nie muszą obawiać się jej utraty, wydaje się jednak, że w najbliższym czasie w Krakowie nie pojawi się zbyt wielu nowych dużych graczy.

Znakiem czasu i zapowiedzią zmian może być także to, że zmniejsza się liczba ofert pracy, które są kierowane bezpośrednio do urzędów. Pracodawcy próbują przekonać do siebie osoby już zatrudnione w innych firmach mniej zabiegając o bezrobotnych. Nie musi to jednak oznaczać braku miejsc pracy. Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że osoby szukające pracowników mają mniejsza cierpliwość do długotrwale bezrobotnych, trudnych do zaktywizowania i często sprawiających wrażenie zadowolonych ze swojej obecnej sytuacji finansowej.

Praca na umowę. Nie zawsze o pracę

Przedsiębiorstwa coraz mniej chętnie urządzają duże rekrutacje, rynek usług nadal czeka jednak na ręce chętne do pracy. Z zatrudnieniem nie powinny mieć problemu osoby chcące pracować w lokalach gastronomicznych, hotelach, hostelach i pensjonatach, sklepach różnej wielkości i firmach zajmujących się transportem w obrębie miasta i poza nim. Poszukiwane są sprzątaczki, lektorzy językowi, nauczyciele przedszkolni i szkolni, a także osoby zajmujące się osobami starszymi. Istnieje duże zapotrzebowanie na kosmetyczki, fryzjerów i masażystów.

Niestety, nie każda osoba myśląca o zatrudnieniu w sektorze usług ma szansę na umowę o pracę. Nadal wielu pracodawców preferuje umowy zlecenie odbierane często jako bezpieczniejsze, pozbawiające jednak zatrudnionych dostępu do wielu świadczeń. Trudno też liczyć na to, że sektor usług zaproponuje nowym pracownikom wysokie zarobki, a już na pewno trudno liczyć na nie zaczynając dopiero karierę. W rezultacie, w Krakowie mamy do czynienia ze sporą liczbą wakatów, które już od dłuższego czasu bezskutecznie czekają na obsadzenie, brakuje jednak zainteresowanych nimi osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here