W największych polskich miastach systematycznie spada bezrobocie. Także w Krakowie znalezienie pracy jest więc o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Warto zatem przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie otwiera przed nami stolica Małopolski. Kto może poszukiwać tu zatrudnienia i które firmy wydają się być szczególnie interesujące z punktu widzenia potencjalnych pracowników?
Jest dobrze, będzie… inaczej?
Z danych publikowanych przez krakowski PUP wynika, że znalezienie pracy w Krakowie nie jest trudne. Nie oznacza to jednak, że każda osoba poszukująca zatrudnienia może liczyć na takie, które będzie odpowiadać w pełni jej potrzebom. Co więcej, choć prognozy nadal są optymistyczne, coraz więcej mówi się o pewnych zmianach związanych z zatrudnieniem.
Na pierwszy plan wysuwa się to, że coraz głośniej mówi się o spowolnieniu gospodarczym. Nic nie wskazuje na to, aby groził nam kryzys, prawdą jest jednak to, że szczyt koniunktury pozostawiliśmy za sobą. PKB w naszym kraju nadal ma rosnąć, tempo zmian nie będzie już jednak aż tak spektakularne. Można się o tym przekonać już teraz, krakowski PUP notuje bowiem osłabienie dynamiki wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Rynek sprawia wrażenie nasyconego. Osoby, które znalazły pracę nie muszą obawiać się jej utraty, wydaje się jednak, że w najbliższym czasie w Krakowie nie pojawi się zbyt wielu nowych dużych graczy.
Znakiem czasu i zapowiedzią zmian może być także to, że zmniejsza się liczba ofert pracy, które są kierowane bezpośrednio do urzędów. Pracodawcy próbują przekonać do siebie osoby już zatrudnione w innych firmach mniej zabiegając o bezrobotnych. Nie musi to jednak oznaczać braku miejsc pracy. Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że osoby szukające pracowników mają mniejsza cierpliwość do długotrwale bezrobotnych, trudnych do zaktywizowania i często sprawiających wrażenie zadowolonych ze swojej obecnej sytuacji finansowej.
Praca na umowę. Nie zawsze o pracę
Przedsiębiorstwa coraz mniej chętnie urządzają duże rekrutacje, rynek usług nadal czeka jednak na ręce chętne do pracy. Z zatrudnieniem nie powinny mieć problemu osoby chcące pracować w lokalach gastronomicznych, hotelach, hostelach i pensjonatach, sklepach różnej wielkości i firmach zajmujących się transportem w obrębie miasta i poza nim. Poszukiwane są sprzątaczki, lektorzy językowi, nauczyciele przedszkolni i szkolni, a także osoby zajmujące się osobami starszymi. Istnieje duże zapotrzebowanie na kosmetyczki, fryzjerów i masażystów.
Niestety, nie każda osoba myśląca o zatrudnieniu w sektorze usług ma szansę na umowę o pracę. Nadal wielu pracodawców preferuje umowy zlecenie odbierane często jako bezpieczniejsze, pozbawiające jednak zatrudnionych dostępu do wielu świadczeń. Trudno też liczyć na to, że sektor usług zaproponuje nowym pracownikom wysokie zarobki, a już na pewno trudno liczyć na nie zaczynając dopiero karierę. W rezultacie, w Krakowie mamy do czynienia ze sporą liczbą wakatów, które już od dłuższego czasu bezskutecznie czekają na obsadzenie, brakuje jednak zainteresowanych nimi osób.