Opóźnienia w spłacie rat kredytów – jakie są konsekwencje

0
1698

Nieterminowa spłata kredytów może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami, o których powinien wiedzieć każdy kredytobiorca. Niestety czasem przez zwykły przypadek, czasem zaś celowo po prostu zapominamy o tym, aby zapłacić ratę kredytu i wtedy zaczynają się pierwsze problemy. Zaczynamy zastanawiać się, jak opóźnienia w spłacie rat kredytu wpływają na naszą sytuację i czy kilkudniowe opóźnienie sprawia, że inne banki będą traktować nas jak niewiarygodnych kredytobiorców. Jak jest w rzeczywistości?

Opóźnienia w spłacie rat – konsekwencje

Powodów, przez które mogą wystąpić opóźnienia w spłacie, jest wiele. Czasem jest to zwykła nieuwaga, a czasem brak pieniędzy w momencie, gdy powinniśmy przelać ratę na konto banku. Nie ważne jednak z jakiego powodu wystąpi opóźnienie – dla banku nigdy nie jest to dobry sygnał. W większości przypadków kilkudniowe opóźnienie nie stanowi dużego problemu, a bank nie wyciągnie konsekwencji np. w postaci naliczenia odsetek. Takie minimalne opóźnienie nie wpływa też negatywnie na zdolność kredytową i nie musimy się martwić, że będziemy traktowani jak nierzetelni klienci.

Większe problemy mogą się jednak pojawić w momencie, gdy spłata kredytów opóźnia się już 30 dni. Wtedy niektóre banki mogą już odmówić nam udzielenia kredytu, a instytucja, u której zalegamy ze spłatą, może wysłać nam pisemne upomnienie i wezwanie do zapłaty.

W najgorszej sytuacji będą jednak osoby, które dopuściły do trzymiesięcznego opóźnienia w spłacie. Możemy mieć wtedy pewność, że staliśmy się posiadaczami negatywnego wpisu w BIK, a żaden bank nie będzie chciał pożyczyć nam pieniędzy. Co więcej, takie 90-dniowe opóźnienie wiąże się też z rozwiązaniem umowy przez bank, a także wszczęciem procedury ściągania długu.

Niestety w takiej sytuacji nie ma znaczenia czy opóźnienie spowodowane jest Twoją chorobą, niezdolnością do wykonywania pracy zarobkowej czy zwykłym zapominalstwem. Przez bank jesteś traktowany jak dłużnik, od którego trzeba jak najszybciej odzyskać pożyczone pieniądze. Co więcej, przez następne 5 lat na Twoim profilu w BIK może widnieć informacja na temat tego, że miałeś problem ze spłatą długu. Banki, które zobaczą taki negatywny wpis albo nie będą chciały udzielić Ci wysokich kredytów, albo narzucą na nie bardzo wysokie oprocentowanie. Gorsze oferty w bankach dla spóźnialskich zdarzają się bardzo często, ponieważ instytucje finansowe chcą zabezpieczyć się przed nierzetelnym klientem. Osoby z niską oceną w BIK nie mogą liczyć na atrakcyjne oferty, które proponowane są osobą z nieskazitelną historią kredytową.

Opóźnienia w spłacie kredytów – co robić?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby oczywiście spłacenie zaległości i pamiętanie o terminach kolejnych rat. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie sobie przelewu stałego, który co miesiąc automatycznie będzie wysyłany do banku. Jeśli masz chwilowe problemy finansowe, które uniemożliwiają Ci spłatę kredytu, to możesz wnioskować o wakacje kredytowe lub konsolidacje. Profesjonalny doradca https://splatakredytow.pl/splata-kredytow/ pomoże Ci wybrnąć z trudnej sytuacji i znajdzie najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here