Polacy, którzy szukają pracy za granicą, najczęściej wyjeżdżają do Holandii. Różnorodność i ilość ofert oraz atrakcyjne zarobki sprawiają, że to jeden z najpopularniejszych kierunków. A jak szukać pracy w Holandii, aby się nie naciąć?
Praca w Holandii – jakie branże?
Praca w Holandii to najczęściej praca w rolnictwie (www.glospolski.nl), a także w branży budowlanej i metalurgicznej. Poszukiwani są przede wszystkim fachowcy, pracownicy posiadający konkretne kwalifikacje, jak stolarze czy hydraulicy. Nietrudno również o pracę w magazynie lub na produkcji, gdzie najczęściej nie jest wymagana nawet znajomość języka niderlandzkiego czy angielskiego.
Sektory, w których najczęściej pracują Polacy, to:
- rolnictwo;
- ogrodnictwo;
- przetwórstwo;
- budownictwo.
Wiele osób wyjeżdża do pracy sezonowej, aczkolwiek należy mieć świadomość, że jej charakter będzie uzależniony od regionu. A jakie są zarobki? Tu mamy ciekawostkę, ponieważ wynagrodzenie w Holandii uzależnione jest nie tylko od zajmowanego stanowiska, ale także od wieku pracownika. Ustalone są minimalne płace dla osób znajdujący się w konkretnych przedziałach wiekowych. I tak, wypłata dwojga pracowników, wykonujących te same obowiązki, może się różnić nawet o kilkaset euro.
Natomiast średnie zarobki Polaków w Holandii to ok. 3 000 euro. Zanim jednak zaczniesz przeliczać to na złotówki, weź pod uwagę także koszty życia za granicą. Nadal jesteś pewien, że to dla ciebie opłacalne rozwiązanie? Dlatego zobacz, jak szukać pracy w Holandii.
Agencje pracy w Holandii
Najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem jest zgłoszenie się do agencji pracy w Polsce, która zajmuje się całą organizacją, od zaproponowania ci oferty, poprzez przewóz, aż po zakwaterowanie i załatwienie formalności z pracodawcą.
Tylko od razu ostrzegamy, musisz uważać, ponieważ wielu pośredników… nie działa do końca zgodnie z prawem, a warunki, jakie zapewniają na miejscu, nie spełniają nawet minimum standardów. Zanim zgłosisz się do agencji, sprawdź opinie o niej w internecie. Możesz też popytać wśród znajomych, czy polecają jakiegoś pośrednika.
Nie podpisuj umowy, jeśli widnieje w niej informacja o karach za wcześniejszy powrót do domu. Zweryfikuj również, czy agencja jest zrzeszona w NBBU lub w OKAP. To organizacje, które zajmują się kontrolą agencji pośredniczących w poszukiwaniu pracy w Holandii.
Szukanie pracy w Holandii bez pośrednika
Pracę możesz znaleźć też na własną rękę, także z Polski. Gdzie szukać ogłoszeń? Przede wszystkim serwisach ogłoszeniowych, aczkolwiek trzeba uważać, ponieważ niektóre oferty nie są wystawiane bezpośrednio przez holenderskie firmy, a przez agencje pracy. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem może być sprawdzanie ogłoszeń w serwisach dla Polonii w Holandii.
Innym miejscem z ofertami pracy jest serwis EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia), który tworzony jest m.in. przez Komisję Europejską. Bazę ofert znajdziesz na stronie eures.praca.gov.pl.
Jednak szukając pracy na własną rękę, musisz liczyć się z tym, że wszelkie formalności będziesz musiał załatwiać w języku niderlandzkim. Zdecydowanie odradzamy podpisywanie umowy, jeśli wcześniej nie skonsultujesz jej z tłumaczem, ponieważ może okazać się, że zgadzasz się na warunki w dużym stopniu odbiegających od tych, przedstawionych w ogłoszeniu.