Co wybrać?

Matura zdana, wakacje za pasem i co dalej? Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły średniej, kolejny raz stają przed trudnym wyborem życiowym. Wielu zastanawia się, co dalej począć ze swoim życiem. 19-20 lat to w sumie i tak niewiele, by właśnie takie decyzje podejmować. Pomimo tego warto jednak zastanowić się, czego oczekujemy od swojego życia, na czym najbardziej nam zależy, co tak naprawdę chcielibyśmy robić. Po takiej analizie można zadać sobie pytanie, czy studia czy praca. Wybór nie jest prosty i jednoznaczny. Nie zawsze może też wynikać z tego, że tak po prostu chcemy. Niestety życie nie dla wszystkich jest łaskawe i nie zawsze nasze wybory mogą być podyktowane tym, czego chcemy. Często decyzję są po prostu podejmowane pragmatycznie, z uwzględnieniem przede wszystkim naszego zaplecza finansowego.
Decyzja o podjęciu studiowania powinna być naprawdę dobrze przemyślana. Nie chciałbym, żeby zostało to odebrane źle, jednakże mam wrażenie, że studiowanie stało się pewną modą, za którą podąża 90 % społeczeństwa. A przecież nie o to chodzi w studiowaniu. Kiedyś nieliczne osoby studiowały. Mam wrażenie, że te osoby, które były wybitne. Kiedyś człowiek po studiach rzeczywiście był uznawany za kogoś utalentowanego. Dziś studia to żaden wyczyn. Co druga osoba ma magistra. I oczywiście dobrze, jak najbardziej. Tylko zapominamy, że nie każdy przecież musi mieć wyższe wykształcenie, a z drugiej strony, co to za mgr, który zaliczał ledwo semestr za semestrem. Pewnie, oceny nie są adekwatne do np. naszej inteligencji, jednakże często niestety studiowanie niektórym sprawia ogromny problem. Dla mnie studia rzeczywiście powinny sprawiać przyjemność. Sam studiowałem i było to dla mnie bardzo męczące, dlatego na studia II stopnia już nie poszedłem. Jeśli masz podobne odczucia, jak moje, po prostu wybierz drugą opcję – pracę. Pamiętaj, ze na studia możesz w każdej chwili iść. Jeśli w pewnym momencie swojego życia zrozumiesz, że potrzebujesz szkoły wyższej, to nie ma żadnych przeszkód. Chodzi mi tylko o to, żeby decyzja o studiowaniu została podjęta przez ciebie, a nie przez presję otoczenia, „bo tak trzeba”.
Decyzja o podjęciu pracy to raczej kolej rzeczy. Jeśli chcesz się usamodzielnić, to podejmujesz pracę. Zarabiasz i stać cię na to, by przestać być zależnym od rodziców. Pamiętaj tylko, że nie jest to takie łatwe. Praca oczywiście sama w sobie może dawać satysfakcję, jednakże często młodzi ludzie mają zawyżone oczekiwania. Przede wszystkim rada na początek jest taka, aby jednak dać sobie czas w nowej w pracy, by się oswoić z nowym doświadczeniem.
Jest jeszcze opcja, w której nie musicie wybierać, czy studia czy praca. Możecie te dwie opcje połączyć ze sobą. Bardzo często i studenci studiów dziennych, jak i zaocznych podejmują pracę. Wiadomo, że kiedy studiuję się dziennie, można nie mieć czasu na pracę w 8 godzinnym etacie, dlatego zazwyczaj jest to typowa praca dorywcza. Przy studiach zaocznych można już spokojnie zatrudnić się na całym etacie.
To jaką decyzję podejmiecie, zależy przede wszystkim od waszych predyspozycji i tego, co oczekujecie od życia. Jest to ważny wybór, nad którym warto się dobrze zastanowić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here