Kiedy stosowane są roboty przemysłowe

Upowszechnianie się robotów przemysłowych wynika z jednej strony z ich coraz większej atrakcyjności, jak też z korzyści, które może przynieść ich zastosowanie. Natomiast powody, dla których poszczególne przedsiębiorstwa decydują się na zastosowanie robotów są różne w zależności od konkretnych potrzeb.

Powody zastosowania robotów

Wyróżnić można między innymi takie powody stosowania robotów przemysłowych jak:

– zastępowanie ludzi przy pracy uciążliwej,
– zwiększanie wydajności pracy,
– potrzeba uzyskania większej precyzji przy procesie produkcji. Obecnie szczególnie rosną potrzeby związane z zastępowaniem pracowników, którzy wykonują pracę fizyczną. Pozwala to między innymi zwiększać bezpieczeństwo pracy. Pomimo że niezbędne jest konfigurowanie robotów przemysłowych, co wymaga specjalistów, koszty realizowania pracy można często zredukować. Zapewnienie w uciążliwych czy niebezpiecznych warunkach odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ludziom bywa kosztowne. W tym względzie robotom w przemyśle nie trzeba zapewniać odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Niestandardowe procesy produkowania

Do trudnych procesów produkcyjnych zalicza się te, które są niestandardowe. W tym względzie obecnie konfigurowanie robotów przemysłowych może być realizowane coraz sprawniej i w coraz szerszym zakresie. Pozwala to również skrócić czas, w którym działania konfigurowania robotów przemysłowych mogą być zrealizowane. Przy niestandardowych procesach produkowania mogą występować między innymi problemy związane z uzyskaniem odpowiedniego poziomu powtarzalności produkcji. Natomiast zaawansowane roboty przemysłowe mogą w pełni ograniczyć taki problem. Inną kwestią jest dokładność, która musi być uzyskana przy nietypowej produkcji. W tym względzie konfigurowanie robotów przemysłowych pozwala na uzyskanie niemal idealną precyzję.

Zwiększanie efektywności

Dążenie do efektywności to cel wielu firm. Szczególnie w branżach, gdzie stale rośnie konkurencyjnych jest to ciągły proces. Roboty przemysłowe to jedno z rozwiązań pozwalających zwiększyć przewagę nad konkurencją. Automatyzacja jest stałe obserwowanym procesem. Z tego względu trzeba brać pod uwagę w coraz większym stopniu, że robotyzacja jest obszarem, na który warto stawiać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here