Czy warto przestrzegać przepisów prawa pracy?

Praca to nieodzowny element życia każdego człowieka. Od najmłodszych lat uczęszczamy do szkoły, kształcimy się, szkolimy, studiujemy, aby w przyszłości podjąć satysfakcjonującą nas pracę. Szukamy swojego sensu w życiu oraz tego, co nas interesuje, pasjonuje i tego, co chcielibyśmy robić. Nie zawsze jest to łatwa droga. Mijają lata zanim człowiek zrozumie czego pragnie i co chciałby robić.
Nie ważne czy pracujemy na etacie, czy zakładamy własny biznes. Praca jest filarem życia. To ona daje nam możliwości, satysfakcję oraz pozwala przetrwać. Niestety, pomimo inwestycji jaką wkładamy w naukę swoją tudzież swoich najbliższych, okazuje się, że znalezienie pracy to nie taka łatwa sprawa. Stawiane przez pracodawców wymagania, często gęsto nie idą w parze w wymarzonym wynagrodzeniem. Co gorsza, część wymarzonych wakatów, trzymana jest dla „znajomego znajomych” lub rodzin, co powoduje, że nawet ukończone uczelnie wyższe nie gwarantują nam jakiejkolwiek posady.
Aby jednak nie pozostać do końca w klimacie pesymizmu, załóżmy, że udało nam się zdobyć wymarzoną pracę. Wymarzone stanowisko, ciekawe, pasjonujące, rozwojowe i całkiem dobrze płatne. Staramy się oczywiście wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Pilnujemy dokumentacji, trzymamy się założonych terminów wykonywania prac, jesteśmy mili dla klientów, ale nagle okazuje się, że to za mało. Pomimo starań robimy pojedyncze błędy, raz czy dwa spóźnimy się do pracy. Oczywiście, nie myli się ten, kto nic nie robi, ale co dzieje się w sytuacji, kiedy Pracodawca ewidentnie daje nam do zrozumienia, że to co robimy jest dla niego niewystarczające? Czy wtedy prawo pracy nas chroni w jakikolwiek sposób? Czego dotyczą przepisy prawa pracy?
Jasną sprawą jest fakt, że nie każde zwrócenie nam uwagi przez Pracodawcę to mobbing i pogwałcenie wszelkich przepisów Kodeksu Pracy, ale trzeba pamiętać o tym, że każde zwrócenie uwagi, każda uwaga lub niezadowolenie to element naszej pracy, a najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie przede wszystkim klasy i kultury osobistej. Mobbing to pogwałcenie wszelkich możliwych przepisów kierowanych w stosunku do pracownika. Pracodawca obowiązany jest do wyrażania konstruktywnej krytyki, natomiast wyzywanie, obrażanie czy nawet poniżanie nie jest formą ani obiektywnej, ani subiektywnej oceny pracownika.
Jeżeli zadajemy sobie lub innym pytanie: czego dotyczą przepisy prawa pracy, to własnie większość ma na myśli traktowanie pracownika w miejscu pracy przez wyznaczonego przełożonego.
Miejmy nadzieję, że prawa pracownika będą przestrzegane, a kary za niedostosowanie się do tych przepisów coraz surowsze. Wyzysk, nadgodziny, brak urlopów oraz molestowanie psychiczne to elementy, które powodują degradację człowieka oraz jego osobowości. A miło by było pamiętać, że pracownik zadowolony to pracownik wydajny, usatysfakcjonowany i z takiego pracownika wycisnąć można o wiele więcej. Pracownik dobrze traktowany i szanowany pracuje lepiej, szybciej oraz chętniej wykonuje swoje obowiązki. Przestrzeganie przepisów prawa pracy to gwarancja zadowolenia każdego pracownika, a co za tym idzie – zadowolenia Pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here